# Master Lock® 22KA Safety Padlock, Alike Key, 1/4 in Shackle, Laminated Steel Body, Warded/Single Lever Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20365
**MPN:** 22KA
**Price:** $4.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-22ka

## Features

- Wide laminated steel body for superior strength
- Steel shackle provides strong cut resistance
- Single locking lever
- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime
- Duplicate keys not available
- Keyed alike - order multiple locks to open with the same key
- Ideal for applications requiring basic tamper resistance, a warded locking mechanism minimizes binding from dirt and grime

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649026232 |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-1/2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 9/16 in |
| Shackle Height | 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 1/4 in |
| Manufacturer Part Number | 22KA |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Alike Key, Laminated Steel Body, 1/4 in Shackle Diameter, 5/8 in Shackle Height, 9/16 in Shackle Width, Steel Shackle, 1-1/2 in Body Width, Warded/Single Lever Locking Mechanism.

Features

- Wide laminated steel body for superior strength

- Steel shackle provides strong cut resistance

- Single locking lever

- Warded locking mechanism minimizes jamming from dirt and grime

- Duplicate keys not available

- Keyed alike - order multiple locks to open with the same key

- Ideal for applications requiring basic tamper resistance, a warded locking mechanism minimizes binding from dirt and grime
