# Master Lock® 1TRILJ Non-Rekeyable Safety Padlock with 2-1/2 in Shackle, Alike Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** 1TRILJ-11851
**MPN:** 1TRILJ
**Price:** $35.66 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-1trilj

## Features

- Shackle clearance for more uses
- Laminated steel body for superior strength
- Hardened steel shackle for excellent cut resistance
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- 4-pin cylinder for added pick resistance
- Keyed alike - same key opens all three locks
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649043499 |
| Type | Non-Rekeyable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 2-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 1TRILJ |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Non-Rekeyable, Alike Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle Diameter, 2-1/2 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, 4-Pin Tumbler Locking Mechanism.

Features

- Shackle clearance for more uses

- Laminated steel body for superior strength

- Hardened steel shackle for excellent cut resistance

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- 4-pin cylinder for added pick resistance

- Keyed alike - same key opens all three locks

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
