# Master Lock® 1KAW1RSV Commercial Grade Non-Rekeyable Safety Padlock, Alike Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20197
**MPN:** 1KAW1RSV
**Price:** $16.62 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-1kaw1rsv

## Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying
- Hardened steel shackle for superior cut resistance
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking
- Proprietary rustproofing for longer life
- Open shackle configuration

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649303906 |
| Type | Commercial Grade Non-Rekeyable |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 15/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 1KAW1RSV |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Commercial Grade Non-Rekeyable, Alike Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle Diameter, 15/16 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, 4-Pin W1RSV Cylindrical Locking Mechanism.

Features

- Commercial grade padlock features superior protection from drilling and prying

- Hardened steel shackle for superior cut resistance

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- 4-pin W1 cylinder helps prevent picking

- Proprietary rustproofing for longer life

- Open shackle configuration
