# Master Lock® 1D Safety Padlock, Keyed Different Key, 5/16 in Shackle, Laminated Steel Body, Silver, 4-Pin Tumbler Cylindrical Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20000
**MPN:** 1D
**Price:** $11.11 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-1d

## Features

- Laminated steel body for maximum strength and reliability
- Dual locking levers provide extra pry resistance
- Hardened steel shackle for superior cut resistance
- 4-pin cylinder for added pick resistance
- Hardened bottom plate for drill resistance
- Top and bottom bumpers for greater scratch resistance
- Thousands of key changes maximize key integrity
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649305702 |
| Color | Silver |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 1-3/4 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 3/4 in |
| Shackle Height | 15/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Manufacturer Part Number | 1D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Keyed Different Key, Laminated Steel Body, 5/16 in Shackle Diameter, 15/16 in Shackle Height, 3/4 in Shackle Width, Hardened Steel Shackle, 1-3/4 in Body Width, 4-Pin Tumbler Cylindrical Locking Mechanism, Silver, Blue Bumper.

Features

- Laminated steel body for maximum strength and reliability

- Dual locking levers provide extra pry resistance

- Hardened steel shackle for superior cut resistance

- 4-pin cylinder for added pick resistance

- Hardened bottom plate for drill resistance

- Top and bottom bumpers for greater scratch resistance

- Thousands of key changes maximize key integrity

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
