# Master Lock® 175D Safety Padlock, 5/16 in Shackle, Brass Body, Brass, 4-Digit Dialing Locking

**Brand:** [MASTER LOCK](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MASTER%20LOCK)
**SKU:** CON20380
**MPN:** 175D
**Price:** $19.80 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/master-lock-175d

## Features

- Easy to set and reset - numeric combination
- Hardened steel shackle for extra cut resistance
- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations
- Combination change key included
- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 071649395604 |
| Color | Brass |
| Brands | MASTER LOCK |
| Body Width | 2 in |
| Body Height | 2 in |
| Manufacturer | Master Lock Company, LLC |
| Shackle Width | 1 in |
| Shackle Height | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Shackle Diameter | 5/16 in |
| Standard Approvals | PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP)/which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP)/which is known to the State of California to cause birth defects or other re |
| Manufacturer Part Number | 175D |

## Description

Master Lock® Safety Padlock, Brass Body, 5/16 in Shackle Diameter, 1 in Shackle Height, 1 in Shackle Width, Zinc Shackle, 2 in Body Width, 2 in Body Height, 15/16 in Body Thickness, 4-Digit Dialing Locking Mechanism, Brass.

Features

- Easy to set and reset - numeric combination

- Hardened steel shackle for extra cut resistance

- 4-digit set your own combination convenience allows for thousands of possible combinations

- Combination change key included

- The limited lifetime warranty provides peace of mind from a brand you can trust
