# Marshalltown® 14610 145D The Premier Line Hand Float, 16 in L x 3-1/8 in W, Magnesium Blade, DuraSoft®, Beveled

**Brand:** [MARSHALLTOWN](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MARSHALLTOWN)
**SKU:** CON43005
**MPN:** 14610
**Price:** $32.79 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/marshalltown-14610

## Features

- Extruded from very hard, durable, lightweight magnesium
- Our most popular float design
- Comfortable handle is positioned to give the tool perfect balance
- Handles are secured with torque pad screws that will not back out
- Magnesium floats produce a smoother finish than wood
- Resilient DuraSoft® handle provides a soft feel, reduces fatigue and offers excellent durability

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 035965046107 |
| Brands | MARSHALLTOWN |
| Blade Width | 3-1/8 in |
| Blade Length | 16 in |
| Manufacturer | Marshalltown Company |
| Handle Length | 9 in |
| Handle Diameter | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 14610 |

## Description

Marshalltown® Hand Float, series: The Premier Line, 16 in Blade Length, 3-1/8 in Blade Width, 1/16 in Blade Thickness, Magnesium Blade, 1-1/4 in dia x 9 in L Handle, DuraSoft® Handle, Beveled End Shape, Smooth Finish.

Features

- Extruded from very hard, durable, lightweight magnesium

- Our most popular float design

- Comfortable handle is positioned to give the tool perfect balance

- Handles are secured with torque pad screws that will not back out

- Magnesium floats produce a smoother finish than wood

- Resilient Dura

- Soft® handle provides a soft feel, reduces fatigue and offers excellent durability
