# Makita® 9557PB Corded Electric Angle Grinder with AC/DC Switch, 2-1/2 in dia Wheel, 4-1/2 in Arbor/Shank, 120 VAC, Lock-On/Off Switch

**Brand:** [MAKITA](https://dev.maxsupplyco.com/brands/MAKITA)
**SKU:** TEL60516
**MPN:** 9557PB
**Price:** $112.66 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/makita-9557pb

## Features

- Labyrinth construction seals motor and bearings from contamination
- Large paddle switch for easy right or left handed operation
- Removable side handle can be mounted on left or right side of tool
- Powerful 7.5 A motor delivers 11000 RPM for high output power
- Compact design with small 2-1/2 in dia barrel and weighs only 4.5 lb for added comfort
- Lock-on off feature for continuous operation
- AC/DC switch for use with alternative power source
- Protective zig-zig varnish seals the armature from dust and debris for longer tool life
- Thicker coil wires are wound more closely to reduce heat and energy loss
- All ball bearing design and metal gear housing for durability
- Push button spindle lock for operator convenience

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 088381063531 |
| Type | Corded |
| Speed | 11000 rpm |
| Brands | MAKITA |
| Voltage | 120V AC |
| Width (in) | 5.51 |
| Handle Type | Barrel Grip/Side |
| Height (in) | 4.53 |
| Length (in) | 10.75 |
| Switch Type | Lock-On/Off Switch |
| Manufacturer | Makita |
| Product Type | Bare Tool |
| Wheel Diameter | 2-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 4-1/2 in |
| Package Quantity | 4/Each |
| Manufacturer Part Number | 9557PB |

## Description

Makita® Electric Angle Grinder, Corded, 2-1/2 in Wheel dia, 4-1/2 in, 11000 RPM, 120 VAC, 7.5 A, Barrel Grip/Side Handle, Lock-On/Off Switch Control, Lock-On/Off Switch Switch, 10-3/4 in LMakita's 4-1/2 in Angle Grinder Combines 7.5 A Power with Comfort and Motor Protection Features For Longer-Lasting Industrial Performance. The 9557Pb Angle Grinder Delivers 11000 RPM with Soft Start For Smooth Start-Ups. The Angle Grinder Also Features a Range of Durability Features Including Labyrinth Construction Which Seals and Protects The Motor and Bearings From Dust and Debris For Longer Tool Life, as Well as a Protective Zig-Zig Varnish Engineered to Seal The Armature From Dust and Debris. Ease of Use Features Include an Extra Large Paddle Switch For Comfortable Operation, and a Lock-On Off Feature For Continuous Operation. The 9557Pb Weighs Only 4.5 lb with a Side-Handle That Can Be Easily Installed on Either Side of The Tool. in Addition, The inTool-Less in Wheel Guard Adjustment Provides Easy ClAMPing. This Grinder Also Has an AC/DC Switch For Use with Alternative Power Sources. The 9557Pb is a Versatile and Powerful Grinder Engineered For Cutting, Grinding and Polishing Applications.

Features

- Labyrinth construction seals motor and bearings from contamination

- Large paddle switch for easy right or left handed operation

- Removable side handle can be mounted on left or right side of tool

- Powerful 7.5 A motor delivers 11000 RPM for high output power

- Compact design with small 2-1/2 in dia barrel and weighs only 4.5 lb for added comfort

- Lock-on off feature for continuous operation

- AC/DC switch for use with alternative power source

- Protective zig-zig varnish seals the armature from dust and debris for longer tool life

- Thicker coil wires are wound more closely to reduce heat and energy loss

- All ball bearing design and metal gear housing for durability

- Push button spindle lock for operator convenience
