# M.K. Morse® ZWEP4418W-44-7/8 in Heavy Duty Portable Standard Band Saw Blade, 44-7/8 in L, 1/2 in W x 0.02 in Thick, 18 TPI

**Brand:** [M.K. MORSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW20680
**MPN:** ZWEP4418W
**Price:** $11.44 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/m-k-morse-zwep4418w

## Features

- Shock resistant teeth great for cutting machinable metals
- Straight pitch teeth for better chip clearance and fast cutting
- These rugged, heat treated blades are welded to length in our manufacturing plant
- They install easily, last a long time and smoothly cut a wide variety of materials

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326001229 |
| Type | Standard |
| Brands | M.K. MORSE |
| Thickness | 0.02 in |
| Teeth Type | Standard Pitch/Wavy |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 20 |
| Length (in) | 44.875 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Overall Length | 0.75 in |
| Teeth Per Inch | 18 TPI |
| Package Quantity | 1/Pack |
| Manufacturer Part Number | ZWEP4418W |

## Description

M.K. Morse® band saw blade, heavy duty portable standard, 44-7/8 in length, 1/2 in width, 0.02 in thickness, 18 TPI, straight/wavy teeth, HSS cutting edge, bi-metal body, matrix II grade, applicable materials: pipe, tubing, solids and stainless steel.

Features

- Shock resistant teeth great for cutting machinable metals

- Straight pitch teeth for better chip clearance and fast cutting

- These rugged, heat treated blades are welded to length in our manufacturing plant

- They install easily, last a long time and smoothly cut a wide variety of materials
