# M.K. Morse® Matrix II 003025 Standard Portable Band Saw Blade, 35-3/8 in L, 1/2 in W x 0.02 in Thick, 18 TPI, Bi-Metal Body

**Brand:** [M.K. MORSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW23080
**MPN:** ZWEP3518W
**Price:** $12.04 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/m-k-morse-zwep3518w

## Features

- Shock resistant teeth great for cutting machinable metals
- Straight pitch teeth for better chip clearance and fast cutting
- These rugged, heat treated blades are welded to length in our manufacturing plant
- They install easily, last a long time and smoothly cut a wide variety of materials

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326003025 |
| Type | Standard |
| Brands | M.K. MORSE |
| Thickness | 0.02 in |
| Teeth Type | Standard Pitch/Wavy |
| Width (in) | 0.5 |
| Length (in) | 35.375 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Overall Length | 0.75 in |
| Teeth Per Inch | 18 TPI |
| Package Quantity | 1/Pack |
| Manufacturer Part Number | ZWEP3518W |

## Description

M.K. Morse® Matrix II portable band saw blade, standard, 35-3/8 in length, 1/2 in width, 0.02 in thickness, 18 TPI, standard pitch/wavy teeth, bi-metal body, applicable materials: machinable metals, pipe, stainless steel, tubing and solids.

Features

- Shock resistant teeth great for cutting machinable metals

- Straight pitch teeth for better chip clearance and fast cutting

- These rugged, heat treated blades are welded to length in our manufacturing plant

- They install easily, last a long time and smoothly cut a wide variety of materials
