# M.K. Morse® 177849 MHS Advanced Hole Saw, 5-1/4 in dia, 1-15/16 in Cutting, M42 HSS-Co 8 Cutting Edge, 5/8-18

**Brand:** [M.K. MORSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** SAW20475
**MPN:** MHS84
**Price:** $43.56 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/m-k-morse-mhs84

## Features

- Patent pending tooth set design - optimized to remove material faster
- Premium M42 high speed steel cutting edge, 8% cobalt - over 2X the life of our AV model
- New Cap - Reduces run out and vibration
- Heavy duty 0.05 in side wall - for greater stability
- New Side Slot - Increased leverage for faster, easier slug removal
- New exterior red coating - reduces side wall friction for efficient cutting

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326177849 |
| Type | Advanced |
| Color | Red |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | MHS |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 6.25 |
| Height (in) | 7 |
| Length (in) | 2.13 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Depth | 1-15/16 in |
| Shank Diameter | 7/16 in |
| Teeth Per Inch | 5/6 TPI |
| Arbor/Shank Size | 5-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | MHS84 |

## Description

M.K. Morse® Hole Saw, Advanced, series: MHS, 5-1/4 in dia, 1-15/16 in Cutting Depth, 5/6 TPI, 5/8-18 Arbor, 1/4 in dia x 3-3/32 in L Drill, M42 HSS-Co 8 Cutting Edge, Bi-Metal Body, Toothed Cutting Edge, 1/2 in Chuck, Hex Shank, 7/16 in Shank, Use Arbor: Ma45Ps, Red, Applicable Materials: Machinable Metal, Nail Embedded Wood, Plastic, Stainless Steel Alloy and Wood. The All New Advanced Bi-Metal Hole Saw by M.K. Morse®. Our Latest Sawing Innovation Replaces All Current Morse Bi-Metal Hole Saw Solutions Into One, Simple Optimized Powerhouse. Arbor Required.

Features

- Patent pending tooth set design - optimized to remove material faster

- Premium M42 high speed steel cutting edge, 8% cobalt - over 2X the life of our AV model

- New Cap - Reduces run out and vibration

- Heavy duty 0.05 in side wall - for greater stability

- New Side Slot - Increased leverage for faster, easier slug removal

- New exterior red coating - reduces side wall friction for efficient cutting
