# M.K. Morse® CSM14MB Heavy Duty Job Saw Handle with Reciprocating Saw Blade, Ergonomic Handle

**Brand:** [M.K. MORSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TEL13015
**MPN:** CSM14MB
**Price:** $564.15 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/m-k-morse-csm14mb

## Features

- Retractable blade guard on saw
- Enhanced blade alignment guides reduce waste from miscuts
- Comfortable grips reduce user fatigue
- Move through metal faster than traditional methods like abrasives wheels
- Cut through steel and other tough metals as easily as soft pine 2 x 4 in
- Metal Devil NXT™ metal cutting circular saws offer a safer, cleaner way to cut metal
- The special motor maintains torque at optimum RPM's for cutting through metal smoothly and efficiently
- 0 to 45° bevel capacity
- 15A amperage rating

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326101172 |
| Speed | 1300 rpm |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | Metal Devil NXT™ |
| Voltage | 120V |
| Width (in) | 23 |
| Height (in) | 18 |
| Length (in) | 16 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Product Type | Bare Tool |
| Cutting Depth | 4-1/8 in Round, 3-1/2 x 3-1/2 in Square, 3-1/8 x 4-3/8 in Rectangle |
| Blade Diameter | 14 in |
| Arbor/Shank Size | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CSAcUS Certified |
| Manufacturer Part Number | CSM14MB |

## Description

M.K. Morse® Job Saw Handle, Heavy Duty, Ergonomic Handle, Plastic.

Features

- Retractable blade guard on saw

- Enhanced blade alignment guides reduce waste from miscuts

- Comfortable grips reduce user fatigue

- Move through metal faster than traditional methods like abrasives wheels

- Cut through steel and other tough metals as easily as soft pine 2 x 4 in

- Metal Devil NXT™ metal cutting circular saws offer a safer, cleaner way to cut metal

- The special motor maintains torque at optimum RPM's for cutting through metal smoothly and efficiently

- 0 to 45° bevel capacity

- 15A amperage rating
