# M.K. Morse® CSD4500C Metal Devil™ Diamond Circular Saw Blade, 4-1/2 in Blade, 7/8 in, 5/8 in, 0.05 in W

**Brand:** [M.K. MORSE](https://dev.maxsupplyco.com/brands/M.K.%20MORSE)
**SKU:** TAC13025
**MPN:** CSD4500C
**Price:** $8.73 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/m-k-morse-102001

## Features

- Solid steel body - maintains wheel diameter throughout its life and greatly reduces the danger of breakage
- Vacuum brazed technology - permanently bonds diamond crystals to the wheel, providing long blade life, lasts up to 60 times longer than traditional abrasive wheels
- Thin kerf design - cuts faster and produces less dust and debris than traditional abrasive wheels

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 050326102001 |
| Brands | M.K. MORSE |
| Series | Metal Devil™ |
| Width (in) | 0.25 |
| Height (in) | 6 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | The M.K. Morse Company |
| Cutting Width | 0.05 in |
| Blade Diameter | 4-1/2 in |
| Arbor/Shank Size | 7/8 in, 5/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CSD4500C |

## Description

M.K. Morse® Diamond Circular Saw Blade, series: Metal Devil™, 4-1/2 in Blade dia, 7/8 in, 5/8 in, 0.05 in Cutting Width, 13000 RPM Maximum, Applicable Materials: Cast Iron, Metal Stud, Non-Ferrous Metal, Rebar, Tubing and Structural Steel, Stainless Steel, Steel and Solid.

Features

- Solid steel body - maintains wheel diameter throughout its life and greatly reduces the danger of breakage

- Vacuum brazed technology - permanently bonds diamond crystals to the wheel, providing long blade life, lasts up to 60 times longer than traditional abrasive wheels

- Thin kerf design - cuts faster and produces less dust and debris than traditional abrasive wheels
