# Lenox® LXAH4414 High Performance Hole Saw, 4-1/4 in dia, 2-7/16 in D Cutting, Carbide Cutting Edge

**Brand:** [LENOX](https://dev.maxsupplyco.com/brands/LENOX)
**SKU:** LXAH4414-11696
**MPN:** LXAH4414
**Price:** $65.18 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/lenox-lxah4414

## Features

- For rough-in applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 885911654289 |
| Type | High Performance |
| Brands | LENOX |
| Diameter | 4-1/4 in |
| Shank Type | Tri-Lobe/Single Flat |
| Width (in) | 6.4 |
| Height (in) | 2.6 |
| Length (in) | 3.75 |
| Drill Length | 3-3/4 in |
| Manufacturer | Stanley Black & Decker |
| Cutting Depth | 2-7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | LXAH4414 |

## Description

Lenox® Hole Saw, High Performance, 4-1/4 in dia, 2-7/16 in Cutting Depth, 3-3/4 in Overall Length, 1/4 in dia x 3-3/4 in L, 3/8 in dia x 3-3/4 in L Drill, Carbide Cutting Edge, Tipped Cutting Edge, Tri-Lobe/Single Flat Shank, 1/4 in Shank, Applicable Materials: Brick, Concrete Block, Fiber Cement and Nail-Embedded Wood

Features

- For rough-in applications
