# Lackmond® DCB4PRM Laser Weld Segmented Turbo Dry Core Bit, 4 in Drill - Fraction, 0.1575 in Drill - Decimal Inch

**Brand:** [LACKMOND](https://dev.maxsupplyco.com/brands/LACKMOND)
**SKU:** DIA18209
**MPN:** DCB4PRM
**Price:** $218.83 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/lackmond-dcb4prm

## Features

- Very fast and aggressive drilling
- Long life
- Use wet or dry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 644215325352 |
| Type | Laser Weld Segmented Turbo |
| Brands | LACKMOND |
| Diameter | 4 in |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Lackmond |
| Cutting Depth | 9-1/2 in |
| Shank Diameter | 5/8-11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCB4PRM |

## Description

Lackmond® Dry Core Bit, Laser Weld Segmented Turbo, series: PRM, 4 in Drill - Fraction, 0.1575 in Drill - Decimal Inch, 10 in Overall Length, 9-1/2 in Cutting Depth, 5/8-11 Shank, Applicable Materials: Brick, Masonry and Stone.

Features

- Very fast and aggressive drilling

- Long life

- Use wet or dry
