# Lackmond® DCB112PRM PRM Laser Weld Segmented Turbo Dry Core Bit, 1-1/2 in Drill - Fraction, 1.5 in Drill - Decimal Inch

**Brand:** [LACKMOND](https://dev.maxsupplyco.com/brands/LACKMOND)
**SKU:** DIA18202
**MPN:** DCB112PRM
**Price:** $68.84 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/lackmond-dcb112prm

## Features

- Very fast and aggressive drilling
- Long life
- Use wet or dry

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 644215325277 |
| Type | Laser Weld Segmented Turbo |
| Brands | LACKMOND |
| Diameter | 1-1/2 in |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Lackmond |
| Cutting Depth | 9-1/2 in |
| Shank Diameter | 5/8-11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DCB112PRM |

## Description

Lackmond® Dry Core Bit, Laser Weld Segmented Turbo, series: PRM, 1-1/2 in dia, 10 in OAL, 9-1/2 in Cutting Depth, 40671 Shank, Applicable Materials: Brick, Masonry and Stone. The PRM Series Dry Masonry Core Bits are Engineered with a Solid Thin Wall Tube with Widely Spaced Turbo Style Diamond Segments That Allow For Fast Drilling and Aid in Heat Dissipation.

Features

- Very fast and aggressive drilling

- Long life

- Use wet or dry
