# Lackmond® 50040 SPL Laser Weld Segmented Wet Core Bit, 4 in Drill - Fraction, 0.1575 in Drill - Decimal Inch

**Brand:** [LACKMOND](https://dev.maxsupplyco.com/brands/LACKMOND)
**SKU:** DIA18150
**MPN:** 50040
**Price:** $198.26 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/lackmond-50040

## Features

- Lackmond® SPL series wet concrete core bits are our most price conscious offering, combining quality and drilling speed for an excellent cost performance value
- They are designed for use on reinforced concrete with a variety of aggregate hardness
- The SPL series are engineered with a segmented diamond rim and a slightly softer bonded segment for fast, aggressive drilling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 644215165064 |
| Type | Laser Weld Segmented |
| Brands | LACKMOND |
| Diameter | 4 in |
| Manufacturer | Lackmond |
| Cutting Depth | 15 in |
| Shank Diameter | 1-1/4-7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 50040 |

## Description

Lackmond® Wet Core Bit, Laser Weld Segmented, series: SPL, 4 in Drill - Fraction, 0.1575 in Drill - Decimal Inch, 15 in Cutting Depth, 1-1/4-7 Shank, Applicable Materials: Cured Concrete and Reinforced Concrete.

Features

- Lackmond® SPL series wet concrete core bits are our most price conscious offering, combining quality and drilling speed for an excellent cost performance value

- They are designed for use on reinforced concrete with a variety of aggregate hardness

- The SPL series are engineered with a segmented diamond rim and a slightly softer bonded segment for fast, aggressive drilling
