# Lackmond® 500112 SPL Laser Weld Segmented Wet Core Bit, 1-1/2 in Drill - Fraction, 1.5 in Drill - Decimal Inch

**Brand:** [LACKMOND](https://dev.maxsupplyco.com/brands/LACKMOND)
**SKU:** DIA18130
**MPN:** 500112
**Price:** $70.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/lackmond-500112

## Features

- Lackmond® SPL series wet concrete core bits are our most price conscious offering, combining quality and drilling speed for an excellent cost performance value
- They are designed for use on reinforced concrete with a variety of aggregate hardness
- The SPL series are engineered with a segmented diamond rim and a slightly softer bonded segment for fast, aggressive drilling

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 644215326083 |
| Type | Laser Weld Segmented |
| Brands | LACKMOND |
| Diameter | 1-1/2 in |
| Manufacturer | Lackmond |
| Cutting Depth | 15 in |
| Shank Diameter | 5/8-11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 500112 |

## Description

Lackmond® Wet Core Bit, Laser Weld Segmented, series: SPL, 1-1/2 in Drill Size - Fraction, 1.5 in Drill Size - Decimal Inch, 15 in Cutting Depth, 5/8-11 Shank, Applicable Materials: Cured Concrete and Reinforced Concrete.

Features

- Lackmond® SPL series wet concrete core bits are our most price conscious offering, combining quality and drilling speed for an excellent cost performance value

- They are designed for use on reinforced concrete with a variety of aggregate hardness

- The SPL series are engineered with a segmented diamond rim and a slightly softer bonded segment for fast, aggressive drilling
