# Klein® TI290 Rechargeable Pro Thermal Imager

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** TI290-11611
**MPN:** TI290
**Price:** $721.41 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-ti290

## Features

- Thermal imager has over 49,000 pixels to troubleshoot hot and cold spots
- Easily capture, store and share thermal images with Wi-Fi capabilities
- User selectable high and low temperature alarms from -4° to 752°F (-20° to 400°C)
- Adjustable emissivity from 00.1 to 0.99
- Select color palettes to best capture the event; iron bow, rainbow, or grayscale
- Rechargeable lithium-ion battery
- App is available for free in Google Play™ store and in the app store
- Includes thermal imager, USB-C charging cable, molded soft-storage case with carabiner, and instructions
- Durable 6.6 ft (2 m) drop test protection
- Maximum frames per second: <9 Hz
- Sensor type: VOx microbolometer
- Thermal sensitivity: <50 mK
- Display: 3.5 in (8.9 cm) TFT LCD
- Accuracy: ±2°C (±3.6°F) or 2%, whichever is greater
- Display resolution: 49,152 pixels
- Field of view: 55.6° +/- 2.8°
- Spectral range: 8 to 14?m
- Memory: 10,000 images
- Battery life: 5 yr

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644693625 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand and follow all instructions, cautions and warnings attached to and/or packed with device before each useNever use on or near live electrical circuit, not insulated, will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 3.1 |
| Height (in) | 1.06 |
| Length (in) | 4.48 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.06 in |
| Overall Height | 4.48 in |
| Overall Length | 3.1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | CE and UKCA |
| Temperature Rating | -4° to 752°F (-20° to 400°C) |
| Manufacturer Part Number | TI290 |

## Description

The Klein Tools TI290 is a high resolution, Wi-Fi enabled, professional model USB rechargeable thermal imager. The large LCD displays unseen hot and cold spots for instant troubleshooting. Excellent resolution with over 49,000 pixels and your choice of three color palettes. The meter provides high and low temperature points, crosshairs to pinpoint specific temperatures, and options for temperature alarms. App is available for free in Google Play™ store and in the app store.

Features

- Thermal imager has over 49,000 pixels to troubleshoot hot and cold spots

- Easily capture, store and share thermal images with Wi-Fi capabilities

- User selectable high and low temperature alarms from -4° to 752°F (-20° to 400°C)

- Adjustable emissivity from 00.1 to 0.99

- Select color palettes to best capture the event

- iron bow, rainbow, or grayscale

- Rechargeable lithium-ion battery

- App is available for free in Google Play™ store and in the app store

- Includes thermal imager, USB-C charging cable, molded soft-storage case with carabiner, and instructions

- Durable 6.6 ft (2 m) drop test protection

- Maximum frames per second: <9 Hz

- Sensor type: VOx microbolometer

- Thermal sensitivity: <50 mK

- Display: 3.5 in (8.9 cm) TFT LCD

- Accuracy: ±2°C (±3.6°F) or 2%, whichever is greater

- Display resolution: 49,152 pixels

- Field of view: 55.6° +/- 2.8°

- Spectral range: 8 to 14?m

- Memory: 10,000 images

- Battery life: 5 yr
