# Klein® KPM100 Medium Duty Pulling Grip, 1 to 1.37 in dia Cable, 18 in L Mesh, 1420 lb Load, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41540
**MPN:** KPM100
**Price:** $148.41 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-kpm100

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644474705 |
| Type | Safe Load 1419 lb |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Galvanized Steel |
| Cable Size | 1.00 in to 1.37 in |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 17 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Load Capacity | 1,420 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | KPM100 |

## Description

Klein® Pulling Grip, Medium Duty, 1 to 1.37 in dia Cable, Double Weave Mesh, 18 in Mesh Length, Flexible Eye, 1420 lb, Steel.
