# Klein® KPM050 Medium Duty Pulling Grip, 0.5 to 0.61 in dia Cable, 13 in L Mesh, 480 lb Load, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41541
**MPN:** KPM050
**Price:** $121.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-kpm050

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644474682 |
| Type | Safe Load 480 lb |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Galvanized Steel |
| Cable Size | 0.50 in to 0.61 in |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 1.8 |
| Length (in) | 11 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Load Capacity | 480 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | KPM050 |

## Description

Klein® Pulling Grip, Medium Duty, 0.5 to 0.61 in dia Cable, Double Weave Mesh, 13 in Mesh Length, Flexible Eye, 480 lb, Steel.
