# Klein® KPL125-1 Pulling Grip, Light Duty Short Length, 1.25 to 1.49 in Cable, Single Weave Mesh, 14 in Mesh Length, 1060 lb, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** KPL125-1-11611
**MPN:** KPL125-1
**Price:** $103.23 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-kpl125-1

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644474460 |
| Type | 1060 lb Load |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Galvanized Steel |
| Cable Size | 1.25 in to 1.49 in |
| Width (in) | 1.5 |
| Height (in) | 1.76 |
| Length (in) | 10.75 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Load Capacity | 1,060 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | KPL125-1 |

## Description

Klein® Pulling Grip, Light Duty Short Length, 1.25 to 1.49 in Cable, Single Weave Mesh, 14 in Mesh Length, Flexible Eye, 1060 lb, Steel. These light duty, closed mesh wire pulling grips from Klein® combine strength and durability for to help linemen get the job done. Manufactured, inspected and test in the USA, these grips are made of drop forged quality US steel. Grips are rigorously tested using the Magnuflux method and pulled to rated load to ensure the highest quality and reliability.
