# Klein® KPJ100 Pulling Grip, Junior Duty, 1 to 1.24 in Cable, Single Weave Mesh, 11-1/2 in Mesh Length, Flexible Eye, 780 lb, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** KPJ100-11611
**MPN:** KPJ100
**Price:** $74.01 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-kpj100

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644475016 |
| Type | 780 lb Load |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Galvanized Steel |
| Cable Size | 1.00 in to 1.24 in |
| Width (in) | 1.75 |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Load Capacity | 780 lb |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | KPJ100 |

## Description

Klein® Pulling Grip, Junior Duty, 1 to 1.24 in Cable, Single Weave Mesh, 11-1/2 in Mesh Length, Flexible Eye, 780 lb, Steel.These junior duty, closed mesh wire pulling grips from Klein® combine strength and durability for to help linemen get the job done. Manufactured, inspected and test in the USA, these grips are made of drop forged quality US steel. Grips are rigorously tested using the Magnuflux method and pulled to rated load to ensure the highest quality and reliability.
