# Klein® Journeyman™ J215-8CR Angled Nose Hybrid Plier with Crimping, 2 in L x 1/2 in W x 1/2 in Thick, High Leverage/Side Cut, 8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA38625
**MPN:** J215-8CR
**Price:** $39.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-j215-8cr

## Features

- Multi-purpose tool saves time and lessens the tool count
- High leverage design for more cutting power
- Wide knurled head easily grabs and twists wires
- #6-32 and #8-32 bolt shearing
- Crimps non insulated connectors, lugs and terminals
- Full length, induction hardened cutting knives for hard wire
- Strip (10-14 SLD)(12-16 STR), bolt shear #6-32 and #8-32, crimps non-insulated connectors, lugs and terminals, cuts screws, nails and most hardened wire
- Gray/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644702587 |
| Type | High Leverage Stripping Crimping Shearing Side-Cut Hybrid Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Width | 1/2 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 0.5 |
| Jaw Opening | 1.5 in |
| Length (in) | 8 |
| Knife Length | 0.75 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.75 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-1/2 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J215-8CR |

## Description

Klein® Journeyman™ Hybrid Plier, Angled Nose, 1-1/2 in Nominal Capacity, 2 in L x 1/2 in W x 1/2 in Thick Jaw, 8 in OAL, High Leverage/Side Cut Type, Yes Side Cutter, 5-3/4 in Handle Length, Black/Gray Journeyman, Black/Gray.

Features

- Multi-purpose tool saves time and lessens the tool count

- High leverage design for more cutting power

- Wide knurled head easily grabs and twists wires

- #6-32 and #8-32 bolt shearing

- Crimps non insulated connectors, lugs and terminals

- Full length, induction hardened cutting knives for hard wire

- Strip (10-14 SLD)(12-16 STR), bolt shear #6-32 and #8-32, crimps non-insulated connectors, lugs and terminals, cuts screws, nails and most hardened wire

- Gray/black handle
