# Klein® Journeyman™ J203-6 Long Needle Nose Plier, Knurled Tool Steel Jaw, 1-7/8 in L x 0.688 in W Jaw, 6-3/4 in OAL, 3/32 in W Tip

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J203-6-11611
**MPN:** J203-6
**Price:** $30.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-j203-6

## Features

- Induction hardened cutting knives for long life
- Knurled jaws for sure wrapping and looping
- Slim head design for working in confined areas
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Curved handles provide greater tool control
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Hard, black material for toughness and durability
- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip
- Color coded handles allow for quick identification of tool
- Custom, US made steel tool
- Jaw thickness: 0.375 in
- Jaw length: 1.875 in
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710131 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Width (in) | 3.9 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 10.9 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 6.75 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J203-6 |

## Description

Klein® Journeyman Long Needle Nose Plier, 0.687 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 0.688 in Jaw Width, 2 in Jaw Opening, Tool Steel Jaw, 3/32 in Tip Width, 6-3/4 in OAL, Yes Cutter Included, No Non-Sparking, Yes Wire Stripper Included, Ergonomic, 4-7/8 in Handle Length, Plastic Handle, Black/Yellow. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Induction hardened cutting knives for long life

- Knurled jaws for sure wrapping and looping

- Slim head design for working in confined areas

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Curved handles provide greater tool control

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Hard, black material for toughness and durability

- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip

- Color coded handles allow for quick identification of tool

- Custom, US made steel tool

- Jaw thickness: 0.375 in

- Jaw length: 1.875 in

- Yellow/black handle
