# Klein® J20017NE Journeyman™ Cutting Plier, Heavy Duty New England Nose, 1-9/16 in Nominal Capacity, Knurled Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J20017NE-11611
**MPN:** J20017NE
**Price:** $56.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-j20017ne

## Features

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Sure gripping, cross hatched knurled jaws
- Custom, US steel alloy is forged, precision machined, hardened, carefully tempered and finished in the us by artisans with over 150 years of proprietary world class manufacturing experience
- Screws, nails and most hardened wire
- Jaw length: 1.281 in
- Light blue/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700064 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.063 in |
| Joint Type | Adjustable |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 9.13 |
| Knife Length | 0.625 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.625 in |
| Overall Length | 7.563 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J20017NE |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, Heavy Duty New England Nose, 1-9/16 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-9/32 in L x 1-1/16 in W x 1-9/32 in Thick Jaw, Steel Jaw, 7-9/16 in OAL, 5-5/8 in Handle Length, Sure Grip, Black/Light Blue. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Sure gripping, cross hatched knurled jaws

- Custom, US steel alloy is forged, precision machined, hardened, carefully tempered and finished in the us by artisans with over 150 years of proprietary world class manufacturing experience

- Screws, nails and most hardened wire

- Jaw length: 1.281 in

- Light blue/black handle
