# Klein® J20008 Journeyman™ Heavy Duty New England Tapered Nose Lineman's Plier, 1-7/16 in L x 1-7/64 in W x 5/8 in Thick Steel Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** J20008-11611
**MPN:** J20008
**Price:** $50.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-j20008

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Color coded handles allow for quick identification of tool
- Custom, US made steel tool
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability
- Hard, black material for toughness and durability
- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Jaw length: 1.438 in
- Light blue/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700019 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Journeyman |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.109 in |
| Joint Type | Adjustable |
| Width (in) | 3.75 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 8.89 |
| Knife Length | 0.75 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.75 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | J20008 |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, Heavy Duty New England Tapered Nose, 1-7/16 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-7/16 in L x 1-7/64 in W x 1-7/16 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 8-13/16 in OAL, Flush Cut Style, 6-3/4 in Handle Length, Ergonomic/Sure Grip Handle, Black Oxide, Black/Light Blue, Applicable Materials: ACSR. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Color coded handles allow for quick identification of tool

- Custom, US made steel tool

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- State-of-the-art, dual material Journeyman™ handles provide a better grip without sacrificing tool strength or durability

- Hard, black material for toughness and durability

- Soft material on outer surface for comfort and a firm grip

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Jaw length: 1.438 in

- Light blue/black handle
