# Klein® HD213-9NETH Heavy Duty New England Nose Lineman's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Tool Steel Jaw

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** HD213-9NETH-11611
**MPN:** HD213-9NETH
**Price:** $46.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-hd213-9neth

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Heavy duty, oversized plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, US made steel tool
- Hinge opening holds and cleans 5/8 in pole line and hardware bolts or threaded rods
- For 5/8 in pole line and hardware bolts, threaded rods
- Jaw length: 1.594 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700521 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1.25 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.875 in |
| Overall Length | 9.34 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | HD213-9NETH |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, Heavy Duty High Leverage New England Nose, 1-27/64 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 1-19/32 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-1/2 in OAL, Plastic Handle, Sure Grip, Light Red. Klein® specializes in the making of the world's finest pliers, pliers that professionals trust completely. Klein® pliers feel right and work right. They are job matched for every kind of work you do, designed and built to exceptional quality standards in a tradition that dates back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Heavy duty, oversized plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, US made steel tool

- Hinge opening holds and cleans 5/8 in pole line and hardware bolts or threaded rods

- For 5/8 in pole line and hardware bolts, threaded rods

- Jaw length: 1.594 in
