# Klein® H80816 Straight Claw Hammer, 12.8 in OAL, Striking Face, Smooth Face Surface, 16 oz Head Forged Steel Head, Straight Claw, Fiberglass Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** H80816-11611
**MPN:** H80816
**Price:** $26.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-h80816

## Features

- Electrician's Hammer features a straight-claw design for easy pulling of nails
- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption
- Smooth head for reduced marring
- Compact and lightweight for frequent use
- 13 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort
- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage
- Great general purpose hammer
- Hammering application
- Orange/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644810114 |
| Type | Staright-Claw Hammer |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsDo not strike hammer faces togetherNOT insulated. Will NOT protect against electrical shock |
| Width (in) | 5.1 |
| Head Length | 5.1 in |
| Height (in) | 1.2 |
| Length (in) | 12.8 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Face Diameter | 1.2 in |
| Handle Length | 10 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | H80816 |

## Description

Klein's Straight-Claw hammer is made of high-strength fiberglass for optimal shock absorption. Featuring a 16 oz forged steel head weight and a 13 in overall length. The durable handle features a non-slip grip for comfort and a hang hole for tethering ability or hanging storage.

Features

- Electrician's Hammer features a straight-claw design for easy pulling of nails

- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption

- Smooth head for reduced marring

- Compact and lightweight for frequent use

- 13 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort

- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage

- Great general purpose hammer

- Hammering application

- Orange/black handle
