# Klein® H80718 Straight Claw Hammer, 14.8 in OAL, Striking Face, Smooth Face Surface, 18 oz Head Forged Steel Head, Straight Claw, Fiberglass Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** H80718-11611
**MPN:** H80718
**Price:** $27.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-h80718

## Features

- Straight-Claw Hammer with claw pulling feature for NM-B (Romex) staple removal
- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption
- 18 oz forged steel head with smooth face for reduced marring
- Compact and lightweight for frequent use
- 15 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort
- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage
- Great general purpose hammer
- Romex is a registered trademark of Southwire® Company
- Hammering application
- Orange/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644810015 |
| Type | Straight-Claw Hammer |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsDo not strike hammer faces togetherNOT insulated. Will NOT protect against electrical shock |
| Width (in) | 6.3 |
| Head Length | 6.3 in |
| Height (in) | 1.1 |
| Length (in) | 14.8 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Face Diameter | 1.1 in |
| Handle Length | 13 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | H80718 |

## Description

The straight-claw on this Electrician's Hammer was engineered specifically for removing NM (Romex®) staples. Made of high-strength fiberglass for optimal shock absorption, this professional hammer features an 18 oz forged steel head with smooth head for reduced marring. The durable handle has a non-slip grip for comfort and a hang hole for tethering ability or hanging storage.

Features

- Straight-Claw Hammer with claw pulling feature for NM-B (Romex) staple removal

- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption

- 18 oz forged steel head with smooth face for reduced marring

- Compact and lightweight for frequent use

- 15 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort

- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage

- Great general purpose hammer

- Romex is a registered trademark of Southwire® Company

- Hammering application

- Orange/black handle
