# Klein® H80612 Welder's Chipping Hammer, Heat-Resistant Handle, 10 oz, 7 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** H80612-11611
**MPN:** H80612
**Price:** $24.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-h80612

## Features

- Tempered steel for long term durability
- Effortlessly removes slag from all welds
- Optimally balanced for control and precision
- Shock absorbing grip provides cushioning and reduces hand fatigue
- Hole in handle for tethering when working at heights
- Versatile dual-sided design with a flat chisel on one end and a pointed chisel on the other, ensuring effective performance at any angle
- All metal hammer; heat resistant grip; both flat and spike sides on head; tether hole
- Handle length: 5.75 in
- Handle color: orange
- Handle material: heat resistant nylon
- Head material: steel
- Face diameter: 1 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644810145 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 1.21 |
| Height (in) | 9.85 |
| Length (in) | 6.68 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.21 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Length | 6.75 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | H80612 |

## Description

Klein Tools chipping hammer is the essential welding tool to effortlessly remove slag. This tempered steel tool is designed for long-term durability and offers a heat-resistant grip to help reduce damage to the handle. This tool is optimally balanced for control and the shock absorbing grip reduces hand fatigue.

Features

- Tempered steel for long term durability

- Effortlessly removes slag from all welds

- Optimally balanced for control and precision

- Shock absorbing grip provides cushioning and reduces hand fatigue

- Hole in handle for tethering when working at heights

- Versatile dual-sided design with a flat chisel on one end and a pointed chisel on the other, ensuring effective performance at any angle

- All metal hammer

- heat resistant grip

- both flat and spike sides on head

- tether hole

- Handle length: 5.75 in

- Handle color: orange

- Handle material: heat resistant nylon

- Head material: steel

- Face diameter: 1 in
