# Klein® H80332 H80 Hammers, Ball Peen, 14.9 in OAL, 32 oz Head Forged Steel Head, Fiberglass Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** H80332-11611
**MPN:** H80332
**Price:** $33.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-h80332

## Features

- Crowned face with uniform bevel
- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption
- Features a smoothly rounded peen
- Compact and lightweight for frequent use
- 15 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort
- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage
- Great general purpose hammer
- Hammering application
- Orange/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644810138 |
| Type | Ball-Peen Hammer |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsDo not strike hammer faces togetherNOT insulated. Will NOT protect against electrical shock |
| Width (in) | 5.2 |
| Head Length | 5.2 in |
| Height (in) | 1.6 |
| Length (in) | 14.9 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Face Diameter | 1.6 in |
| Handle Length | 12.9 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | H80332 |

## Description

Klein's Ball-Peen Hammer is made of high-strength fiberglass for optimal shock absorption. Featuring an 32 oz forged steel head and a 15 in overall length. The durable handle features a non-slip grip for comfort and a hang hole for tethering ability or hanging storage.

Features

- Crowned face with uniform bevel

- High-strength fiberglass core for maximum shock absorption

- Features a smoothly rounded peen

- Compact and lightweight for frequent use

- 15 in length handle with durable, non-slip grip for superior comfort

- Hang hole in handle for tethering ability and hanging storage

- Great general purpose hammer

- Hammering application

- Orange/black handle
