# Klein® FRKHHTOPPAD Flame-Resistant Hard Hat Top Pad, Natural Fibers, Black, 3 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** FRKHHTOPPAD-11611
**MPN:** FRKHHTOPPAD
**Price:** $14.70 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-frkhhtoppad

## Features

- Hard hat top pad made with durable, flame-resistant material
- Tested to ASTM F1506-20 and ASTM F2621/F2621M-22 (flame resistance and arc flash exposure)
- Padded to prevent straps from digging into head
- Large diameter helps reduce hair tangles
- Sweat-wicking and odor control properties to stay cool and fresh all day long
- Machine washable to allow for reuse multiple times
- Easy, hook and loop attachment method to the Klein Tools hard hat suspension
- Fits on Klein Tools safety helmets, full-brim and cap-style hard hats
- Sold in a pack of 3

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644606168 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow all instructions, cautions and warnings attached to and/or packed with all hard hats and accessories before each use; failure to follow these warnings and instructions may result in serious bodily injury or death |
| Width (in) | 6.3000 |
| Height (in) | 0.4000 |
| Length (in) | 8.7000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 4 in |
| Overall Height | 0.4 in |
| Overall Length | 4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Material: ASTM F1506-20Assembly: ASTM F2621/F2621M-22 |
| Manufacturer Part Number | FRKHHTOPPAD |

## Description

Klein Tools flame-resistant top pad replacement works with Klein® cap style and full brim hard hats and safety helmets. Easily attaches with hook and loop material to the straps in the suspension system. Reduces pressure from straps digging into the top of the head. Replaceable and machine washable, the durable, padded material offers sweat-wicking and odor control properties. Sold in a pack of 3.

Features

- Hard hat top pad made with durable, flame-resistant material

- Tested to ASTM F1506-20 and ASTM F2621/F2621M-22 (flame resistance and arc flash exposure)

- Padded to prevent straps from digging into head

- Large diameter helps reduce hair tangles

- Sweat-wicking and odor control properties to stay cool and fresh all day long

- Machine washable to allow for reuse multiple times

- Easy, hook and loop attachment method to the Klein Tools hard hat suspension

- Fits on Klein Tools safety helmets, full-brim and cap-style hard hats

- Sold in a pack of 3
