# Klein® FRKHHSTRP Flame-Resistant Hard Hat Chin Strap, Natural Fibers, Black

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** FRKHHSTRP-11611
**MPN:** FRKHHSTRP
**Price:** $17.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-frkhhstrp

## Features

- Chin strap made with durable, flame-resistant material
- Tested to ASTM F2302-20 clauses: 8.1 and 8.2 (flame resistance and heat resistance)
- Multi-point attachment to Klein Tools suspension via four pin-locks
- Quick release locking and unlocking mechanism
- Strap adjusters ensure a personalized fit
- Klein Tools hard hat sold separately

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644605567 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow all instructions, cautions and warnings attached to and/or packed with all hard hats and accessories before each use; failure to follow these warnings and instructions may result in serious bodily injury or death |
| Width (in) | 6.3000 |
| Height (in) | 0.8000 |
| Length (in) | 8.7000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6.3 in |
| Overall Height | 0.8 in |
| Overall Length | 8.7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F2302-20 (Clauses 8.1 and 8.2) |
| Manufacturer Part Number | FRKHHSTRP |

## Description

Klein Tools detachable flame-resistant chin strap helps keep Klein's hard hats securely on the head. With 4-point attachment into the Klein® suspension system, this strap easily adjusts for a personalized fit, and features a quick-release locking/unlocking mechanism.

Features

- Chin strap made with durable, flame-resistant material

- Tested to ASTM F2302-20 clauses: 8.1 and 8.2 (flame resistance and heat resistance)

- Multi-point attachment to Klein Tools suspension via four pin-locks

- Quick release locking and unlocking mechanism

- Strap adjusters ensure a personalized fit

- Klein Tools hard hat sold separately
