# Klein® ET18 Plumber's Borescope with Carrying Case, PC/ABS with TPE Overmold

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** ET18-11611
**MPN:** ET18
**Price:** $141.66 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-et18

## Features

- Borescope features compact 5.5 mm water-resistant camera (IP67 for camera head and cable) with 720p resolution
- 4.3 in color LCD screen for clear viewing
- 4.9 ft armored snake easily navigates through areas that are unreachable or difficult to view
- Camera is surrounded by 6 bright LED lights adjustable to 4 output levels
- Self-storing kickstand can be easily extended to free both hands for navigation
- Transfer photos/videos via USB-C interface
- Camera head diameter: 0.22 ft
- Battery life: 3 hr

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644694639 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.1900 |
| Height (in) | 1.5100 |
| Length (in) | 6.5500 |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.19 in |
| Overall Height | 1.51 in |
| Overall Length | 6.55 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | ET18 |

## Description

The Klein Tools plumber's borescope provides a complete view of interior drains, pipes and other plumbing systems. It comes with a 4.9 ft (1.5 m) armored snake, magnet, hook, and mirror attachments. It has a 5.5 mm waterproof (IP67) camera with adjustable LEDs and four brightness levels. It features a 4.3 in color LCD monitor with 1280 x 720 resolution, three-times zoom, and 180° screen view rotation. View captured videos and images on the display or transfer them to your PC via USB-C.Includes:5.5 mm camera probe with 5 ft cableUSB cableCamera accessories (magnet, hook, mirror)Carrying case

Features

- Borescope features compact 5.5 mm water-resistant camera (IP67 for camera head and cable) with 720p resolution

- 4.3 in color LCD screen for clear viewing

- 4.9 ft armored snake easily navigates through areas that are unreachable or difficult to view

- Camera is surrounded by 6 bright LED lights adjustable to 4 output levels

- Self-storing kickstand can be easily extended to free both hands for navigation

- Transfer photos/videos via USB-C interface

- Camera head diameter: 0.22 ft

- Battery life: 3 hr
