# Klein® DK06 Double Edged Serrated Duct Knife, 5-1/2 in L SS Bit

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36045
**MPN:** DK06
**Price:** $17.55 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-dk06

## Features

- Cuts ductboard and flexible duct
- Double edged knife-regular and serrated
- Puncture resistant nylon sheath with belt loop
- Cushion grip handle for comfort
- Warning: always wear approved eye protection, never use on or near live electrical circuits, check local law on legality of selling or possessing this knife

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644761010 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | 5-1/2 in |
| Width (in) | 4.75 |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 10-20.16 |
| Blade Length | 5.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 10.781 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | DK06 |

## Description

Klein® Serrated Duct Knife, Double Edged, 5-1/2 in L Bit, Stainless Steel Bit, 10-25/32 in L.

Features

- Cuts ductboard and flexible duct

- Double edged knife-regular and serrated

- Puncture resistant nylon sheath with belt loop

- Cushion grip handle for comfort

- Warning: always wear approved eye protection, never use on or near live electrical circuits, check local law on legality of selling or possessing this knife
