# Klein® D5073 Extra-Capacity Adjustable Wrenches, 6140 Forged Steel, 3 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D5073-11611
**MPN:** D5073
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d5073

## Features

- Wrenches are compact and lightweight for efficient handling in confined spaces
- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Laser SAE and metric size identification markings on both sides of the wrench
- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
- Chrome plated finish
- Forged adjustable jaw head type
- Forged handle with plastisol grip

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190094 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 2.6900 |
| Height (in) | 0.6000 |
| Length (in) | 10.2500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.69 in |
| Overall Height | 0.60 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Number of Pieces | 3 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D5073 |

## Description

Klein Tools 3 pc wrench set has 6 in, 8 in, and 10 in extra-capacity adjustable wrenches. Made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and light weight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.

Features

- Wrenches are compact and lightweight for efficient handling in confined spaces

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Laser SAE and metric size identification markings on both sides of the wrench

- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

- Chrome plated finish

- Forged adjustable jaw head type

- Forged handle with plastisol grip
