# Klein® D5072 Extra-Capacity Adjustable Wrenches, 6140 Forged Steel, 2 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D5072-11611
**MPN:** D5072
**Price:** $27.43 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d5072

## Features

- Extra capacity compact size wrench for jobs in confined spaces
- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation
- Laser SAE and metric size identification markings on both sides of the wrench
- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs
- Chrome plated for maximum rust resistance
- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644190087 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are not intended for protection against electrical shockDo not push or hammer wrenchDo not extend handle length |
| Width (in) | 4.3100 |
| Height (in) | 1.1100 |
| Length (in) | 13.3800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.69 in |
| Overall Height | 0.60 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D5072 |

## Description

Klein Tools 2 pc wrench set includes a 6 in and 10 in extra capacity adjustable wrench. Made of forged, heat-treated alloy steel for maximum strength and lightweight. Jaws are precision-machined to ensure smooth operation. Contoured, plastic-dipped handles make them easy to grip and comfortable to use.Includes:O5076 extra-capacity adjustable wrench, 6 inO50710 extra-capacity adjustable wrench, 10 in

Features

- Extra capacity compact size wrench for jobs in confined spaces

- Easy to adjust knurls for smooth, single-handed operation

- Laser SAE and metric size identification markings on both sides of the wrench

- Heat treated alloy steel to handle the torque and wear of demanding jobs

- Chrome plated for maximum rust resistance

- Large loop hole in the handle for tethering or hanging on a peg
