# Klein® D213-9NETH New England Nose Lineman's Plier, 5/8 in Thick Tool Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface, High Leverage Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40720
**MPN:** D213-9NETH
**Price:** $42.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d213-9neth

## Features

- High leverage design provides 40% more cutting power
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, US made steel tool
- Holds and cleans 5/8 in pole line hardware
- For 5/8 in pole line and hardware bolts, threaded rods

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700507 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Sure Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Jaw Opening | 1.25 in |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 6.875 in |
| Overall Length | 9.34 in |
| Tether Capable | No |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D213-9NETH |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, High Leverage New England Nose, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 1-19/32 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-3/8 in OAL, 6-7/8 in Handle Length, Plastic Dipped Handle, Sure Grip Handle, Dark Blue. Klein® Specializes in The Making of The World's Finest Pliers. Pliers That Professionals Trust Completely. Klein® Pliers Feel Right and Work Right. They Are Job-Matched for Every Kind of Work You Do; Designed and Built to Exceptional Quality Standards in A Tradition That Dates Back to 1857.

Features

- High leverage design provides 40% more cutting power

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, US made steel tool

- Holds and cleans 5/8 in pole line hardware

- For 5/8 in pole line and hardware bolts, threaded rods
