# Klein® D213-9NE-CR New England Nose Lineman's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40710
**MPN:** D213-9NE-CR
**Price:** $39.97 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d213-9ne-cr

## Features

- Crimping die behind hinge for superior leverage crimping non-insulated connectors, lugs and terminals
- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Cutting and crimping applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700460 |
| Type | High Leverage Side Cutting/Connector Crimping Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | High Leverage |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Locking |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.88 |
| Jaw Opening | 1.375 in |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.563 in |
| Overall Length | 9.34 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D213-9NE-CR |

## Description

Klein® Lineman's Plier, New England Nose, 1-3/8 in Nominal Capacity, High Leverage Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface, 9.34 in OAL, High Leverage Cut Type, No Wire Stripper, Yes Side Cutter, 5-9/16 in Handle Length, Plastic Handle, Dipped Grip, Yellow.

Features

- Crimping die behind hinge for superior leverage crimping non-insulated connectors, lugs and terminals

- High leverage design, rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Cutting and crimping applications
