# Klein® D213-9 Square Nose Lineman's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Tool Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40680
**MPN:** D213-9
**Price:** $38.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d213-9

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Induction hardened cutting edges for extended life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Unique handle tempering helps to absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Custom, US made steel tool

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700385 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Sure Grip |
| Height (in) | 1 |
| Jaw Opening | 1.375 in |
| Length (in) | 9.375 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.375 in |
| Overall Length | 12.13 |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D213-9 |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, High Leverage Square Nose, 1-3/8 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 1-19/32 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-3/8 in OAL, 7-3/8 in Handle Length, Plastic Dipped Handle, Sure Grip Handle, Dark Blue. Klein® Specializes in The Making of The World's Finest Pliers. Pliers That Professionals Trust Completely. Klein® Pliers Feel Right and Work Right. They Are Job-Matched for Every Kind of Work You Do; Designed and Built to Exceptional Quality Standards in A Tradition That Dates Back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Induction hardened cutting edges for extended life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Unique handle tempering helps to absorb the ''snap'' when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Custom, US made steel tool
