# Klein® D203-6C Long Nose Plier, Side Cutting Standard, Knurled Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 11/16 in Jaw Width, Tool Steel Jaw, 6-5/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** D203-6C-11611
**MPN:** D203-6C
**Price:** $28.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d203-6c

## Features

- Induction hardened cutting knives for long life
- Knurled jaws for sure wrapping and looping
- Spring loaded action for self-opening
- Slim head design for working in confined areas
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Curved handles provide greater tool control
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Jaw thickness: 0.375 in
- Jaw length: 1.875 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710186 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 10.25 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 6.625 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D203-6C |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Standard, 1.72 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 0.688 in Jaw Width, Tool Steel Jaw, 6-5/8 in OAL, Cutter Included: Yes, Plastic Handle, Yellow, Applicable Materials: Steel

Features

- Induction hardened cutting knives for long life

- Knurled jaws for sure wrapping and looping

- Spring loaded action for self-opening

- Slim head design for working in confined areas

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Curved handles provide greater tool control

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Jaw thickness: 0.375 in

- Jaw length: 1.875 in
