# Klein® D203-6 Side Cutting Standard Long Nose Plier, Knurled Tool Steel Jaw, 1-7/8 in L x 0.688 in W Jaw, 6-5/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40620
**MPN:** D203-6
**Price:** $27.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d203-6

## Features

- Induction hardened side cutting knives for long life
- Knurled jaw tips for greater gripping power
- Slim head design for working in confined areas
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Curved handles provide greater tool control
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Jaw thickness: 0.375 in
- Jaw length: 1.875 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644710162 |
| Type | Long Nose Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Jaw Width | 0.688 in |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Curved |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 9.75 |
| Knife Length | 0.5 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 6.625 in |
| Nominal Capacity | 1-7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D203-6 |

## Description

Klein® Long Nose Plier, Side Cutting Standard, Knurled Jaw, 1-7/8 in Jaw Length, 0.688 in Jaw Width, Tool Steel Jaw, 6-5/8 in OAL, Yes Cutter Included, Plastic Handle, Yellow, Applicable Materials: Steel.

Features

- Induction hardened side cutting knives for long life

- Knurled jaw tips for greater gripping power

- Slim head design for working in confined areas

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Curved handles provide greater tool control

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Jaw thickness: 0.375 in

- Jaw length: 1.875 in
