# Klein® D201-7NE Standard Lineman's Plier, 1-9/32 in L x 1-1/16 in W x 1/2 in Thick Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40600
**MPN:** D201-7NE
**Price:** $37.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d201-7ne

## Features

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- New England nose type
- General purpose application

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700088 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/16 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Jaw Opening | 1.25 in |
| Length (in) | 10 |
| Knife Length | 0.625 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.25 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D201-7NE |

## Description

Klein® Lineman's Plier, Standard, 1-1/4 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-9/32 in L x 1-1/16 in W x 1/2 in Thick Jaw, Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface, 7.38 in OAL, No Wire Stripper, Yes Side Cutter, 5-1/4 in Handle Length, Plastic Handle, Dipped Grip, Dark Blue.

Features

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- New England nose type

- General purpose application
