# Klein® D201-7CSTT Slim Square Ironworker's Plier with Tether Rings, 1-1/2 in L x 1-1/4 in W x 1-1/2 in Thick Steel Jaw, Flush Cut

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36190
**MPN:** D201-7CSTT
**Price:** $49.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d201-7cstt

## Features

- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire
- Split ring for tethering plier while working at height
- Spring loaded action for self-opening
- Induction hardened cutting knives for long life
- heavy-duty knurled jaws
- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Custom, US made steel tool
- Hook bend handle
- Tether not included

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644701023 |
| Type | Ironworker's Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.75 |
| Jaw Opening | 1 in |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.625 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 5.703 in |
| Overall Length | 9 in |
| Tether Capable | Yes |
| Nominal Capacity | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D201-7CSTT |

## Description

Klein® Ironworker's Plier, Slim Square, 1 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-1/2 in L x 1-1/4 in W x 1-1/2 in Thick Jaw, Steel Jaw, 9 in OAL, Flush Cut Type, 5-45/64 in Handle Length, Plastic Handle, Hook Bend, Blue.

Features

- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire

- Split ring for tethering plier while working at height

- Spring loaded action for self-opening

- Induction hardened cutting knives for long life

- heavy-duty knurled jaws

- Unique handle tempering helps to absorb the snap when cutting wire

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Custom, US made steel tool

- Hook bend handle

- Tether not included
