# Klein® D2000-9ST 2000 Heavy Duty Rebar Work Cutting Plier, 9-3/8 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41240
**MPN:** D2000-9ST
**Price:** $54.99 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d2000-9st

## Features

- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire
- Cuts ACSR, screws, nails and most hardened wire
- High leverage design has 46% more cutting power
- Spring loaded action for self-opening
- Induction hardened cutting knives for long life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Heavy duty knurled jaws
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision-hardened plier head for on-the-job toughness
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- 'Handform'' handles for full gripping and cutting power
- Custom, US made tool steel
- Square nose
- Soft annealed rebar tie wire, ACSR, screws, nails and most hardened wire

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644703829 |
| Type | Ironworker's Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | 2000™ |
| Jaw Type | Knurled/Square |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Locking |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Curved/Hook Bend/Plastic Dipped |
| Height (in) | 0.88 |
| Jaw Opening | 1.25 in |
| Length (in) | 12 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.281 in |
| Overall Length | 9.35 in |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D2000-9ST |

## Description

Klein® Cutting Plier, Heavy Duty, series: 2000™, 1-1/4 in Nominal Capacity, Knurled/Square Jaw, 1.594 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Jaw, Steel Jaw, 9.35 in OAL, 7-9/32 in Handle Length, Plastic Handle, Black Oxide, Blue, Applicable Materials: ACSR.

Features

- Twists and cuts soft annealed rebar tie wire

- Cuts ACSR, screws, nails and most hardened wire

- High leverage design has 46% more cutting power

- Spring loaded action for self-opening

- Induction hardened cutting knives for long life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Heavy duty knurled jaws

- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire

- Precision-hardened plier head for on-the-job toughness

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- 'Handform'' handles for full gripping and cutting power

- Custom, US made tool steel

- Square nose

- Soft annealed rebar tie wire, ACSR, screws, nails and most hardened wire
