# Klein® D2000-9NE Heavy Duty Lineman's Plier, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Steel Jaw, Crosshatch Knurled Jaw Surface

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA41220
**MPN:** D2000-9NE
**Price:** $39.98 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-d2000-9ne

## Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs
- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws
- Induction hardened cutting edges for extended life
- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble
- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire
- Precision hardened plier head for on the job toughness
- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification
- Handform handles for full gripping and cutting power
- Features combination polished and black oxide finish
- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications
- Light blue handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644700828 |
| Type | Side Cutting Pliers |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Jaw Type | Knurled |
| Material | Steel |
| Jaw Width | 1-1/4 in |
| Joint Type | Hot-Riveted |
| Width (in) | 4 |
| Handle Type | Sure Grip |
| Height (in) | 0.88 |
| Jaw Opening | 1.375 in |
| Length (in) | 9.33 |
| Knife Length | 0.781 in |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 7.375 in |
| Overall Length | 12.13 |
| Tether Capable | No |
| Nominal Capacity | 1-3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | D2000-9NE |

## Description

Klein® Side Cutting Plier, Heavy Duty High Leverage New England Nose, 1-3/8 in Nominal Capacity, Knurled Jaw, 1-19/32 in L x 1-1/4 in W x 5/8 in Thick Jaw, Tool Steel Jaw, 9-3/8 in OAL, 7-3/8 in Handle Length, Plastic Dipped Handle, Sure Grip Handle, Black Oxide, Royal Blue, Applicable Materials: ACSR. Klein® Specializes in The Making of The World's Finest Pliers. Pliers That Professionals Trust Completely. Klein® Pliers Feel Right and Work Right. They Are Job-Matched for Every Kind of Work You Do; Designed and Built to Exceptional Quality Standards in A Tradition That Dates Back to 1857.

Features

- Rivet is closer to the cutting edge for 46% greater cutting and gripping power than other plier designs

- Streamlined design with sure gripping and cross hatched knurled jaws

- Induction hardened cutting edges for extended life

- Hot riveted joint ensures smooth action and no handle wobble

- Unique handle tempering helps absorb the ''snap'' when cutting wire

- Precision hardened plier head for on the job toughness

- Plastic dipped handles for comfort and ease of identification

- Handform handles for full gripping and cutting power

- Features combination polished and black oxide finish

- ACSR, screws, nails, most hardened wires applications

- Light blue handle
