# Klein® CHLK50B Auto-Retracting Chalk Line with Blue Chalk, High Impact ABS Case with Rubber Grips

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CHLK50B-11611
**MPN:** CHLK50B
**Price:** $30.42 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-chlk50b

## Features

- Mess-free and quick chalk loading with Klein Tools replaceable capsules
- Auto-retracting reel quickly rewinds 50 ft of thread with a push of a button
- Strong nylon line features 1.0 mm braided thread for precise and clear lines
- High impact ABS case with soft grips for long term durability and comfort
- Transparent chalk housing for easy view of remaining chalk
- Easy thread replacement to change out broken, wet, or old thread
- Lanyard hole for hanging reel to belt and tool pouch
- Automatic high speed retraction; mess-free chalk refills; locking button
- Fill weight: 1.2 oz

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644860423 |
| Color | Blue |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow instructions to ensure safe operationAlways wear approved eye protectionSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 3.2960 |
| Height (in) | 2.4020 |
| Length (in) | 6.0970 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.3 in |
| Overall Height | 2.4 in |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CHLK50B |

## Description

Introducing the 50 ft auto-retracting blue chalk line, an industry-changer for professionals seeking speed and efficiency on the job. Klein Tools replaceable capsules ensure quick and clean refilling every time. The auto-retracting reel effortlessly rewinds 50 ft of strong braided nylon line with the push of button, making it faster retracting than 6:1 gear ratios. Built with durability in mind, the high-impact ABS case with soft grips ensures long-term comfort and resilience. Includes:Auto-retractable chalk line(1) blue chalk capsule.

Features

- Mess-free and quick chalk loading with Klein Tools replaceable capsules

- Auto-retracting reel quickly rewinds 50 ft of thread with a push of a button

- Strong nylon line features 1.0 mm braided thread for precise and clear lines

- High impact ABS case with soft grips for long term durability and comfort

- Transparent chalk housing for easy view of remaining chalk

- Easy thread replacement to change out broken, wet, or old thread

- Lanyard hole for hanging reel to belt and tool pouch

- Automatic high speed retraction

- mess-free chalk refills

- locking button

- Fill weight: 1.2 oz
