# Klein® CHLK14R Semi-Permanent Chalk Refill, Red, 14 oz

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CHLK14R-11611
**MPN:** CHLK14R
**Price:** $13.17 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-chlk14r

## Features

- Semi-permanent red chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic
- Fade resistant chalk for long lasting visibility in sunlight
- Water resistant chalk prevents washing and bleeding away in wet conditions
- Bright red chalk can easily be seen through Klein's transparent chalk housing

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644860584 |
| Color | Red |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow instructions to ensure safe operationAlways wear approved eye protectionSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 3.0500 |
| Height (in) | 1.8500 |
| Length (in) | 7.9000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.83 in |
| Overall Height | 8 in |
| Overall Length | 3.05 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CHLK14R |

## Description

Klein Tools semi-permanent red chalk features fade and water resistance. Long-lasting visibility in sunlight with our fade-resistant chalk ensures marks remain vibrant over time. The water-resistant formula prevents washing and bleeding away in wet conditions, providing durability in challenging environments. Each 14 oz bottle offers ample chalk for extended use. For effortless refills, making your marking tasks efficient and effective.

Features

- Semi-permanent red chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic

- Fade resistant chalk for long lasting visibility in sunlight

- Water resistant chalk prevents washing and bleeding away in wet conditions

- Bright red chalk can easily be seen through Klein's transparent chalk housing
