# Klein® CHLK00B Disposable Chalk Line Capsules, Polypropylene Case, Blue, 4 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CHLK00B-11611
**MPN:** CHLK00B
**Price:** $10.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-chlk00b

## Features

- High visibility blue chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic
- Mess-free and quick chalk refilling
- Fade resistant chalk for long lasting visibility in sunlight
- Water resistant chalk prevents washing and bleeding away in wet conditions
- Disposable and recyclable for quick discarding once empty
- Compatible with Klein Tools chalk lines; not included
- Includes 4 capsules each filled with 1.2 oz of chalk
- Mess-free chalk refills, see-through capsule

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644860492 |
| Color | Blue |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow instructions to ensure safe operationAlways wear approved eye protectionSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 2.4910 |
| Height (in) | 1.1810 |
| Length (in) | 2.7200 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.48 in |
| Overall Height | 2.72 in |
| Overall Length | 1.18 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CHLK00B |

## Description

Introducing our patent pending, disposable high visibility, blue chalk capsules for professionals seeking speed and efficiency on the job. Klein Tools replaceable capsules ensure quick and mess-free refills every time. With the self breaking seal, users can effortlessly slide the capsule on the reel to refill their empty chalk reel in seconds. The transparent chalk housing provides an easy view of remaining chalk. Upgrade your chalk line experience with our patent-pending design, designed for professionals who demand the best.

Features

- High visibility blue chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic

- Mess-free and quick chalk refilling

- Fade resistant chalk for long lasting visibility in sunlight

- Water resistant chalk prevents washing and bleeding away in wet conditions

- Disposable and recyclable for quick discarding once empty

- Compatible with Klein Tools chalk lines

- not included

- Includes 4 capsules each filled with 1.2 oz of chalk

- Mess-free chalk refills, see-through capsule
