# Klein® CHLK00 Reusable Chalk Capsule, Polypropylene Case, Clear

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://dev.maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** CHLK00-11611
**MPN:** CHLK00
**Price:** $10.13 · in stock
**URL:** https://dev.maxsupplyco.com/product/klein-chlk00

## Features

- Reusable chalk capsule stores chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic
- Top-loading refillable capsule
- Helps prevent chalk leakage with the secured seal
- Transparent chalk housing for easy view of remaining chalk
- Compatible with Klein's 50 ft auto-retracting chalk lines and Klein's 100 ft manual chalk line, each sold separately
- High capacity capsule stores up to 1.5 oz of chalk
- Mess-free chalk refills, see-through capsule

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644860461 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Read, understand, and follow instructions to ensure safe operationAlways wear approved eye protectionSee instruction manual for additional warnings |
| Width (in) | 3.2900 |
| Height (in) | 2.3400 |
| Length (in) | 6.3700 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 2.4 in |
| Overall Height | 2.92 in |
| Overall Length | 1.18 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | CHLK00 |

## Description

Experience unparalleled convenience with Klein Tools refillable chalk capsule. The top-loading feature ensures quick and hassle-free refills with easy view of chalk levels. The secured seal prevents chalk leakage during use and in storage. This refillable capsule is compatible with both the 50 ft auto-retracting chalk Line and the 100 ft manual chalk line.

Features

- Reusable chalk capsule stores chalk for drywall, concrete, stone, wood, and plastic

- Top-loading refillable capsule

- Helps prevent chalk leakage with the secured seal

- Transparent chalk housing for easy view of remaining chalk

- Compatible with Klein's 50 ft auto-retracting chalk lines and Klein's 100 ft manual chalk line, each sold separately

- High capacity capsule stores up to 1.5 oz of chalk

- Mess-free chalk refills, see-through capsule
